HABERLER
DİYARBAKIR BİR MİMARLIK FELSEFESİDİR

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı M. Mehdi Eker, Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Diyarbakır Sempozyumunun 2. gününde Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde “Tarih, Kültür ve Medeniyet Çerçevesinde Diyarbakır’ konulu sunum yaptı.

 

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Talip Gül ev sahipliğinde başlayan sempozyuma, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. M. Mehdi Eker ve Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlarından Kutbettin Arzu, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal,  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, vali yardımcıları, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Diyarbakır sosyal barışı koruma amacıyla dizayn edilmiştir

Mehdi Eker  yaptığı konuşmada; “Karacadağ'ın etekleri yeryüzünde buğdayın ilk defa üretiminin yapıldığı havzadır, yani buğdayın anavatanı Diyarbakır’dır. Yeryüzündeki buğday milyarlarca insanın temel gıda maddesidir. Dünyada üç tür hububat vardır. Bunlar mısır, pirinç ve buğdaydır. Amerika kıtası için Mısır, Güney Asya ve Uzak Doğu için pirinç, Avrasya için, bizim için buğdaydır. Tarım ve beslenme açısından da Diyarbakır son derece önemlidir.

Diyarbakır, hem coğrafyanın ihtiyaçları dikkate alınarak, hem de sosyal barışı koruma amacıyla dizayn edilmiştir. Diyarbakır bir mimarlık felsefesidir. Bu mimarlık felsefesi barışı korumaya, sosyal barışı inşa etmeye dönük olarak dizayn edilmiştir. Diyarbakır'ın dar sokaklarında yürüdüğünüzde kapılar yan yanadır. Herkesin sokak kapısı aynıdır. Yüksek duvarın arkasında bir zenginin evi mi var? Bir yoksulun evi mi var? Bilmiyorsunuz. Çünkü varlık, zenginlik mal ve mülk sahibi olmak bizim tasavvurumuzda, bizim medeniyet anlayışımızda bir gösteriş aracı, bir kıskandırma aracı değildir. Mahremdir, özeldir. Dolayısıyla sokakta yürüyen birinin duygularını kışkırtacak onu başka bir âleme götürecek cinsten değildir.

 

Bu Şehir Barışın Kalbi Oldu Hep

Diyarbakır surlarının haritasına tersten baktığımda onu bir insan kalbi olarak görüyorum. Bu kalbin sokaklarında yani damarlarında binlerce yıl barış aktı. Barışın kalbi Diyarbakır. Çoğulculuğu, birlikte yaşama kültürünü benimseyip kendi medeniyet tasavvurumuzu hayatta tuttuğumuz sürece bu şehir barışın kalbi oldu hep. Ne zaman ki şifreleri unuttuk, çoğulculuğu red ve inkar edip tekçi politikalar uygulanmaya başlandı, o zaman sorun başladı. Bugün o tekçi anlayışın başka bir formuyla PKK terörüyle karşı karşıyayız.

 

Diyarbakırlılar, kentin kalbine sahip çıkmak durumundadır

“Terör örgütü PKK, başka bir politik görüşü, siyasi görüşü kabul etmiyor” diyerek konuşmasını sürdüren Mehdi Eker, “Sen hainsin diyor ve bunu zorbalıkla, bunu kanla, bombayla, terörle yaptılar. Şimdi biz milletçe en çok da Diyarbakırlılar, Diyarbakır'ın kalbine sahip çıkmak durumundadır. Bu şehir Türkiye'nin birlikte yaşama arzusunun, Türkiye'de çoğulculuğun, medeniyet değerlerinin, binlerce yıldır tesis ettiğimiz kardeşlik hukukumuzun tekrar yeşereceği, tekrar yaşayacağı, tekrar geleceğe dönük, güzel projelerin uygulanacağı yerdir. Sempozyumu bu bakımdan çok önemsiyorum" dedi.

Sunumun ardından Vali Aksoy, Uluslararası Diyarbakır Sempozyumuna katkılarından ve sunumlarından dolayı Mehdi Eker’e Teşekkür Belgesi takdim etti. 

 

 

GENEL GÜNDEM
SİYASİ GÜNDEM
YEREL GÜNDEM