HABERLER
GÖÇ VE MÜLTECİLER ULUSLARARASI KONFERANSI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

 


Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı İstanbul’da Gerçekleşti

 

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı ve Asya Ülkeleri Siyasi Partiler Birliği’nin (ICAPP) ortaklaşa düzenlediği ‘Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı' 4-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşti.

Etiler Le Meridien Otel'de, 22 farklı ülke siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla ‘Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı' düzenlendi. Organizasyona Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra ICAPP Genel Sekreteri Chung Eui-yong, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dış İlişkilerden Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Dış İlişkiler Başkan Yardımcıları, AK Parti İstanbul Başkanı Selim Temurci ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra milletvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.

 

Mehdi Eker “ Ortadoğu’daki yangının en büyük zararı Türkiye’ye oluyor”

Konferansın açılış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Ortadoğu’daki yangının en fazla Türkiye’ye zarar verdiğini belirterek, “Ortadoğu'da başkaları tarafından çıkarılan bir yangın var ama o yangının alevleri en çok bize zarar veriyor. Son 5 yıl içerisinde oradan çıkan yangınla başlayan süreçte Suriye nüfusunun yaklaşık yarısı, 12 milyon insan yerlerinden, yurtlarından oldu. 5 milyon insan Suriye'yi terk etti, bunların 2 milyon 700 binini biz Türkiye olarak misafir ediyoruz. Zalim bir rejimin kendi vatandaşları üzerine yağdırdığı misket ve varil bombalarıyla veya vahşice sıkılan silahlarla, kurşunlarla 500 bin insan hayatını kaybetti. Sadece 2015 yılında bu vahşetten kurtulmak isteyen ve Akdeniz'in dalgalarına kapılan ve ölen Suriyeli mülteci sayısı 5 bin 509, bu denizde boğulmaktan son anda Türkiye tarafından kurtarılanların sayısı ise 50 bindir” dedi.

Chung Eui-Young “ Türkiye’nin mülteci krizindeki tavrı takdire şayan”


ICAPP Genel Sekreteri Chung Eui-Yong da konuşmasında insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasının göç olduğunu, insanların göçle daha iyi bir yaşam sürmeyi amaçladıklarını söyledi.

İnsanların, katliamdan kaçmak için de göç ettiklerini belirten Chung Eui-Yong şunları kaydetti:  "Bu da ihtilaf ve çatışma bölgelerinde yaşanıyor. Çatışmalar ve savaşlar mülteciler için zor oluyor; açlık, sağlık sorunları, aile bireylerinin birbirinden ayrılması. Yaşlılar ve çocuklar bundan daha çok etkileniyorlar. Bunlar küresel sorunlar ve küresel çözümler gerekiyor, dünyada kimse göçün etkileri konusunda kendisini dışarıda tutamaz. Bir yandan da Suriye mülteci krizinde Türkiye'nin hem devlet hem de halk olarak gösterdikleri tavrı takdirle karşılıyoruz. Bu konferansla göçün ana nedenlerine değinebileceğimize ve bu sorunun ortadan kalkması için bir çözüm bulabileceğimize inanıyorum."

Yıldırım “Uluslararası Camia insanlık suçuna kayıtsız kalıyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Binali Yıldırım ise, Suriye'de son 5-6 yıldır yaşanılan olayın büyük bir insanlık dramı olduğunu belirterek, "Ne yazık ki uluslararası camia, başta BM olmak üzere, gelişmiş ülkeler bu yaşanan drama, bu yaşanan vahşete karşı yapabilecekleri halde, ellerinden geldiği halde yapmıyorlar ve bu vahşete, bu insanlık suçuna bir anlamda kayıtsız kalıyorlar, seyirci kalıyorlar ama unutmayalım ki bunun vebali, bunun sorumluluğu burada müdahale edip olayları büyütmek yerine çözüm üretmeyen ülkelerdedir ve kişisel hırslar, ülke rekabetleri uğruna hayatını kaybeden on binlerce insanın vebali bu ülkelerdedir" dedi.

Bölgesel anlaşmazlıklar, küresel savaşlar ve karışıklıklar, küresel terörün göçün en önemli nedenini oluşturduğuna dikkati çeken Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Göç, eğer gönüllü olursa, daha iyi bir gelecek için olursa amenna ama göç zorla insanları, can kaygısıyla, mal kaygısıyla yerinden yurdundan etmek amacıyla yapılırsa, o bir insanlık suçudur. Özellikle Suriye'de son 5-6 yıldır yaşadığımız olay, büyük bir insanlık dramıdır. Ne yazık ki uluslararası camia, başta BM olmak üzere gelişmiş ülkeler bu yaşanan drama, bu yaşanan vahşete karşı yapabilecekleri halde, ellerinden geldiği halde yapmıyorlar ve bu vahşete, bu insanlık suçuna bir anlamda kayıtsız kalıyorlar, seyirci kalıyorlar ama unutmayalım ki bunun vebali, bunun sorumluluğu burada müdahale edip olayları büyütmek yerine çözüm üretmeyen ülkelerdedir ve kişisel hırslar, ülke rekabetleri uğruna hayatını kaybeden on binlerce insanın vebali bu ülkelerdedir. Bu duyarsızlık, bu aymazlık BM gibi küresel barışın, kardeşliğin teminatı olduğu düşünülen bu organizasyonun da itibarını günden güne tüketmeye devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Dünya 5'ten büyük' derken dikkati çekmek istediği nokta da budur. Eğer yanlış yapmaya ısrar edenler olursa bu yanlışa karşı 5 büyük biraderden biri yanlış olmaya devam etsin diye ısrarcı oluyorsa bu küresel barışa da kardeşliğe de asla ve asla zerre kadar katkı sağlamaz. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan bu mekanizma artık bugünün ihtiyaçlarını karşılamıyor ve 200'e yaklaşan BM üyesi bütün devletlerin iradesinden daha büyük bir irade dünya adına karar veriyor. Bu asla ve asla adil bir durum değil, mutlaka uzun süreden beri gündemde olan BM Ana Sözleşmesi'nin yenilenmesine ve günün şartlarına göre daha katılımcı bir hale getirilmesine yönelik çalışmalar artık ipe un sermeden sonuçlandırılmalıdır. Aksi halde günden güne bu sorgulama daha da artacak ve BM'ye olan güven gittikçe aşınmaya devam edecektir." 

 

4 Kasım’da tanışma resepsiyonu ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Fotoğraf sergisiyle başlayan Uluslararası Sempozyum, ülkelerden katılımcıların sunumları ve sonuç bildirgesinin okunmasının ardından aile fotoğrafı ve İstanbul kültür gezisiyle sona erdi.

 

 

GENEL GÜNDEM
SİYASİ GÜNDEM
YEREL GÜNDEM